Kõige kiiremini kasvava suusakuurorti lumerõõmudele

Seitsmekümnendatel aastatel olid väga populaarsed nii suvised kui talvised matkareisid Karpaatidele,  Populaarsed olid isegi suusarongid. Käesoleva jutu autor osales neil nii siis kui ka käesoleva aasta alguses. Ja veendus et spetsialistide antud hinnang  Bukoveli kiirest kasvust on õige. Mugav ja kiire bussisõit koos varustusega  muudab selle ka väga odavaks.

Uue aasta algul jaanuaris ja veebrruaris on jällegi soodne võimalus   nautida Karpaatide lume mõnusid. Vt www.turjatour.ee. Bukovel on uus ja  Ida-Euroopa  suurim suusakeskus  See on Ukraina esimene Euroopa-klassi keskus. Sellist organiseerituse taset nagu on Bukovelis, on Ukrainas harjumatu näha. Bukoveli keskus on rajatud 2000’ndate alguses ja hoolikalt planeeritud, et suusatamine oleks nauditav ja et ei oleks tõstukijärjekordi. Järjekorrad üle 5 min on haruldased.

Bukovelis on 16 tõstukit ja 65 km radasid. Keskuse alumine jaam asub 900 m kõrgusel merepinnast ja kõrgeim tõstukiga vallutatav punkt on 1370 m. Seega on Bukovel Ukraina kõrguselt teine suusakeskus. Kõikide raskusastmete rajad on olemas. Ideaalsed tingimused on  nii algajatele kui edasijõudnutele. Lisaks on ka mõned väga järsud mustad rajad. Hotellid on kõikides hinnaklassides. Meie oma buss viib suusakeskusesse ja toob tagasi hotelli.

………………………………………………………………………………………………

Mainitud suusa- ja lumelauareis pakub ka nostalgia elamuse: rännaku NLiidu aega 30 aastat tagasi. Selleks on vaja sõita GAZ’ide või UAZ’ide veoautodega viimased 45 minutit.  Et jõuda  korraliku teeta  Dragobrati  suusakeskusesse.  Dragobrat asub. Taga-Karpaatia Rahhovi  rajoon. See on Ukraina kõige kõrgemal paiknev suusakeskus, tõstukid alustavad 1300 m kõrguselt ja kõrgeim punkt, kuhu tõstuk viib on 1703 m. See tähendab, et selles keskuses sajab kõige rohkem lund ja seetõttu avatakse siin suusarajad kõige varem ja suletakse kõige hiljem. Samas on loomulikult siin sellevõrra tavalisemad ka lumetormid, udu ja sellest tulenevalt väike nähtavus. Kui aga ilm on ilus, on seal kõige ilusamad vaated Karpaatidele.

Dragrobrat asub piirkonnas, kus on Karpaatide kõige ilusamad tipud. Üle Tšornogora aheliku on Karpaatide ja Ukraina  kõrgeim tipp Goverla (2061 m), millel  matkati nii NL ajal  ja matkatakse ka praegu.  Dragobratis on kõrguste vahe 350 m. Seal on 5-6 tõstukit, radade pikkus on 350 kuni 1000 m.

Meie bussi seltskond nautis  9 päeva  nendes Karpaatide suusakeskustes. TurjatTouri giididele  Küllile ja Kristelile palju tänu.  Ka sul on võimalus nautida  kõige kiiremini kasvava Bukoveli  talikuurorti  suusa  ja lumelaua  mõnusid.

Ülo Kangur, matkajuht ja koolitaja.

Autori ja Külli Turja fotod.