Portost Santiago de Compostelasse 2019

Pildil  Sirje Santiago de Compostela katedraali ees.

Palverännu traditsioon on väga vana. Katoliiklikus religioonis alustati palverännakuid apostel Jaakobuse hauale (mis asub Santiago de Compostela katedraalis) juba 9. sajandil. Keskajal oli palverännu läbimine väga ohtlik – palverändureid ohustas nälg, talvel surnuks külmumine, röövimine jm ohud, kuid Santiago de Compostelasse jõudes said palverändurid õiguse kanda sümboolset merikarpi ning seeläbi kõikide pattude lunastuse, mis meelitas Euroopas igal aastal palverännuteele ligi pool miljonit inimest.   Enim käidud teed:

  1. Prantsuse tee(hisp Camino Frances) – 830 km, mille läbimiseks kuulub umbes 32 päeva. Teekond algab Saint-Jean-Pied-de-Portist. Alustada võib ka Pamplonast või Burgosest (489 km Santiago de Compostelani), Leonist (310 km), Astorgast (260 km), Sarriast (100 viimast kilomeetrit). Selle teel üle Pürenee mägede oleme Sirjega korduvalt käinud. Ka Püreneede kõrgeim- Aneto tipp on tehtud koos hispaanlastest sõpradega.
  2. Põhjatee(hisp Camino del Norte) – 830 km algusega Irunis (30-32 päeva). Saab alustada ka Bilbaost, Santanderist või Giljonist (350 km).
  3. Esimene tee(hisp. Camino Primitivo) – 315 km algusega Oviedost (12-14 päeva). Füüsiliselt päris tõsine väljakutse. See võiks olla Sirje soovil järgmine.
  4. Portugali tee(hisp. Camino Portugues) – 240 km algusega Lissabonist või Portost (10 päeva) nagu meie seekord käisime või 115 km algusega Tuist (5 päeva). Tuist alustas ja kirjutas sellest hr. Jääts reisiajakirjas Go 4/2019.

Valisime seekordseks väljakutseks Portugali rannikutee , mis on küll veidi pikem, kuid googeldatud arvamuste põhjal huvitavam. Portugali rannikutee pikkuseks on 280 km. See reis andis võimaluse väga palju näha: erinevaid maastikke – rännaku esimesed päevad kulgesid valdavalt Atlandi ookeani ääres; kivisillutisega armsaid külavaheteid Portugalis  imelisi metsaradu; eukalüptimetsi, kus oli jahutav ja karge eukalüptihõng; kauneid ojasid ja koski; mägesid ja orge ning palju muud.

Olen kindel, et ühegi paketireisiga ei näe nii palju erinevaid vaateid ega koge selliseid hetki. Leidsime et oktoobrikuu algus on siin veel päris Eesti suvi. Buen camino! Seda soovi- tervitust sai siin igapäev pea  igaühelt kuulda ja vastu soovida. Tõeline rahvamatk! Järgnevalt päevade lõikes:

31.09 Lennuk Tallinn – Istanbul. Öö Istanbuli lennujaama hotellis turvaalast väljas. Istanbuli uus lennuväli / lennujaam on väga suur  ja siiski küllalt loogiline. Mõistlik on leida turvaalast väljumata lennujaama Yostel hotell, kus edasilennu puhul on ööbimine tasuta. See paikneb piirkonna A lendude ja tax-free ala kaupluste lähedal.

1.10  Lennuk Istanbulist Portosse. Laevasõit Douro jõel, veinikelder Calem Fado kontsert. 10 km linnas.   Öö Porto hostelis Best Guest.

Porto lennujaam on metroo liinil ja me sõidame põhiliselt maa peal sõitvas metroorongis Porto kesklinna. Porto on elanike arvult (287591 inimest 2011 a) Portugali teine linn. Linn asub Portugali põhjaosas Douro jõe suudmes ja on Euroopa üks vanimaid keskusi Rooma impeeriumi ajast Atlandi ookeani rannikul. Portugali üks tuntumaid eksporditooteid on portvein. Selle peamised veinikeldrid on just siin Porto linna Douro jõe suudme kallastel. Porto linn on  Santiago de Compostela palverännutee Portugali harul.

Pildil Porto vaade laevalt

Portvein on magus kangestatud vein, mida tehakse Douro jõe kiltkivi terrassidel kasvatatud viinamarjadest. Sellest on kujunenud üle maailma omamoodi Portugali sümbol. Douro piirkond  piirneb ühelt poolt ookeani ja teiselt poolt mägedega, mis loovad spetsiifilise kohapealse kliima ja ilmastikutingimused. Vein on mitmeti erakordne, kohalike traditsioonide, kunsti ja kliima (kõrvetavate suvede ja karmide talvede) sümbioosi tulemus. Porto veinikeldrites toimub portveini lõplik valmimine. Porto piirkond kuulub alates 2001. aastast UNESCO maailmapärandi nimekirja. Sõidame laevaga paar tundi Porto Douro jõe sildade vahel ja naudime paar tundi kauneid vaateid. Laevu on palju ja ka huvilisi jätkub.

Seejärel tõuseme kõige kõrgemale sillale ja seda mööda  ühte paljudest, Calemi veinikeldrisse. Kuulame inglise keelset juttu portveinist ja istume lauda seda degusteerima. Selle juurde saame ligi tunnipikkuse fado kontserdi. Algul naislaulja, siis mees ja lõpus mõlemad koos väga südamlikult.   Fado [f’aadu] on Portugali rahvalik muusikastiil, nukker ballaaditaoline laul, mida saadetakse viiulilkitarril või 12-keelsel Portugali kitarril. Nimetus tuleneb ladinakeelsest sõnast fatum ‘saatus’. Laulude teemadeks on tihti saatus, nostalgia ja õnnetu armastus.  Jalutame Porto linnas ja ööbime varem booking.com broneeritud hostelis Best Guest (parimad külalised), veeb http://www.bestguesthostel.com/es/  Wifi võrk on korralik: Eesti raadiot saab arvutiga kuulata ja e-posti kontrollida.  Etterutates mainin et nii on ka järgnevates öömajades, isegi odavas albergues. Enamus kohtades saab ka ETV ’Aktuaalset kaamerat’ vaadata.

2.10      Hommikul käime Porto kesklinnas katedraalis, kus saab osta palverännutee raamatuid templite võtmiseks. Kl 11 peaks olema jumalasõna, kuid jääb täna ära.  Palju on rahvast pikas järjekorras et pääseda katedraali muuseumi. Ikka 5 eurot pilet.  Siit algab markeeritd rada, mille läheduses on mitmed odavad öömajad: albergued.

Tallinnast elanike arvult oluliselt väiksemas Portos on palju metroo liine. Põhiliselt liiguvad metroorongid maapeal. Siit soovitus Tallinna arendajatele: hakata metroo/ raudtee/ trammi liine arendama. Näiteks Viimsist kesklinna. Ega muidu Pirita tee ummikutest ei pääse!  Porto metro põhjapoolseim liin, mis viib Povoa de Varzim lõppjaama, on sobiv Portugali tee palverännu alustamiseks. Pileti hind 2.80 e.

Märgistatud rada keerleb siin ookeani lähedal ja ookeani kalda uutel puitradadel.  Rajal on palju rahvast ja piisavalt söögi/ joogi /puhkekohtasid. Orienteeruda saab märkide/viitade järgi (kollased suunavad edasi, sinised tagasi). Sageli on kivipostid kammkarbi embleemi ja kilomeetrite arvuga Santiago de Compostelani. Paljud kasutavad lisaks mobiili GPS-i. Liigume siin jalgsi 13,7 km Vila do Conde linna piirkonnas (80 tuh elanikku).     Vila do Conde piirkonnas on üks vanim inimasustus Põhja-Portugalis ja mõnus ookeani hingus liivaste randadega. Ööbime varem broneeritud Bellamar hostelis (Praça da República 84, 4480-741 Vila do Conde, Portugal). Läheduses on mõned albergued.

3.10  Täna sõidame mõnikümmend kilomeetrit bussiga, jalgsi ainult 7 km palverännu rajal. Temperatuur on üle 25 kraadi: päris ilus Eesti suvi. Viana do Castelo on Põhja-Portugali linnpiirkond pindalaga 319 ruutkilomeetrit, kus elab 89 tuhat inimest. Piirkonna inimasustus on väga vana. Piirkond oli tähtis kalasadam.

Varem broneeritud erahotelli leiame Viana do Castelo linna keskuse jalakäijate tänaval. Casa Manuel Espregueira e Oliveira on 19. sajandi linnamaja (veeb http://www.casamanuelespregueiraeoliveira.com/). Maja on klassikalise stiilis sisekujundusega. Omanikest vanapaar elab samas majas ja on alati kättesaadav. Saame põhjaliku inglisekeelse ülevaate nende suguvõsast. Imetleme toredat aeda ja kõiki selle maja ajaloolisi ruume. Lima jõgi on paarisaja meetri kaugusel ning pakub purjetamist ja surfamist. Siia tullakse Porto ja Vigo lenujaamast, samuti Viana do Castelo raudteejaamast.

Naudime Portugali linna vaikust ja rahu, meie ilusaid tube. Korraliku wifi vahendusel saadame oma tänase kodu pilte FB-sse. Peagi tuleb tuttava kommentar meie suure rikkuse kohta. Ja muidugi jälgime Eesti elu.

4.10      Hommikul jätame erahotelli omanikega hüvasti, pildistame Jätkame liikumist Portugali palverännuraja viimast etappi kuni Hispaania Galicia piirini. Rajal on enne lõunat palju matkajaid küikjalt maailmast. Liigume ja puhkame piki markeeritud rada metsa, põldude, viinamarja aedade ja avatud alade vahel. . Kammkarbiga kivipostidelt loeme kuidas lõpuni jäänud kilomeetrid kiirelt vähenevad. Iga paari km järel on söögi/ joogi ning puhkekohad.

Caminha piirkonnas elab 16 684 in 136 ruutkilomeetril. Samanimelises linnas 2500 in,  asub Minho jõe ääres 2 km Atlandi ookeanist. Oleme piisavalt väsinud, selja taga on täna 30,3 km.  Piirijõgi on kuni kahe km laiune ja siit üle saab laevaga. Peale väsitavat sooja päeva jõuame kl 19 paiku viimasele laevale koos mõne palverännuraja jalgratturiga. Jälle veab meil: hiljem sõidavad ainult paaditaksod. Jõesuudme liivadüünid jäävad meil täna pimeduse tõttu nägemata. Samuti siinse suvekuurorti männimetsad ja graniitkaljud. Sillad on kaugel jõe ülemjooksu suunas. Tui kindlus  Hispaanias ja selle vastas Portugali vana kindluslinn   Valenca. Kohtumiseni Portugal!

Jõudes üle Minho piirijõe Hispaania Galiciasse Guarda piirkonda, tellime sadamas takso sõiduks hotelli Monumento Convento de San Benito. Sinna on paar km, kuid pimedas on leidmine raske. Meil on kohad seal, endises 16. sajandi nunnnakloostris  (veeb  https://hotelsanbenito.es/) ette broneeritud. Praegu on siin korralik hotell. Peseme, keerame käekellad ühe tunni tagasi Hispaania ajale ja peagi vajume unne!

5.10      Naudime vana nunnakloostri ruume ja hommikusööki. Asume nüüd Hispaania Galicia Pontevedra provintsis. Sõidame bussiga A Guardast  Baiona turismilinna Vigo lahe suudmes. Baiona on Pontevedra provintsi omavalitsus, keskaja kindlusega. Linna inimeste arv kasvab suvel 11 tuhandelt 45 tuhandeni. Suur osa (30 tuhat aastas) on ka Portugali palverännuteel Santiago de Compostelasse, millel meiegi liigume.   Lisaks turismile on suur osa Baiona majanduses kalandusel.

Baiona rajati 140 aastal enne Kristust. Siin käis mitu kuningat. 1493 a maabus siin üks Kolumbuse laevadest peale Ameerika mandri avastamist. Pinta nimelise laeva täpset koopiat saab siin külastada. Seda sündmust tähistatakse siin Atlandi ookeani kaldal igal aastal. 1965. A rajati siia Baiona Jahtklubi, mis korraldab rahvusvahelisi regatte.

Pildil  Baiona kindlus

Meie liigume Baiona linn keskaegsel kivimüüril, mis toob peagi kaasaegsesse hotelli. Hispaanias nimetatakse ajaloo ja arhitektuurilist väärtust omavaid hotelle paradorideks. Ja sisenemegi oma ette broneeritud paradori  https://www.parador.es/es/paradores/parador-de-baiona?utm_source=GoogleMyBusiness&utm_medium=linkgoogle&utm_campaign=paradordebaiona&utm_term=organico&utm_content=ficha tuppa. Teeme kindluse müüril veel pildistamise ringi ja naudime  ookeani vaateid. Kokku mõõdab Sirje käemonitor  tänaseks jalgsikäiguks 7,9 km.

Indrek Jääts kirjutab Go reisiajakirja augustinumbris 2019 oma palverännust, matkast Tuist Santiago de Compostelasse. Tui on esimene Hispaania linn peale Portugali piiri ületust Minho jõe silla kaudu.

6.10.     Täna liigume Baiona paradorist rahvarohkesse Vigo linna samanimelise lahe ääres, kus 2016 a andmetel elab 293 tuhat inimest. Ja sealt bussiga edasi Redondela linna (29 tuhat in). Ikka Galicia Pontevedra provints.

Redondela linna ikooniks on kaks raudtee viadukti 19-ndast sajandist. Sellest ka ’viaduktide küla’ hüüdnimi. Linna läbib paverännutee Portugali haru. 200 meetrit linna keskusest asub  Hostel A Casada da Herba, mis on meil ette broneeritud: https://www.booking.com/searchresults.en-gb.html?aid=311984;label=a-casa-da-herba-bmv63eSa1Y75xKIV5qerQAS384342596330%3Apl%3Ata%3Ap1%3Ap2%3Aac%3Aap1t1%3Aneg%3Afi%3Atiaud-285284110726%3Ak Tänane jalgsimatk on 6,8 km.

 

7.10      Liigume Redondelast piki rada  Vigo lahe kalda lähedal. Läbime Cesantes- Alto- Arcade- Ponte Sampaio- Cacheiro- Bercunde- Bertola- Capilla de Santa Maria- Lusquinos asulad. Kokku 19.2 km. Raja kõrgeim punkt on Altos 147 m. Vt selle lõigu skeemi https://santiagoways.com/en/camino-de-santiago-routes/camino-portuguese/stage-redondela-pontevedra/#map

Pontevedra linn (83 tuhat in) paikneb küngaste vahel Lepezi jõe  kaldal. Linn on tähtis majanduskeskus ja turismi sihtkoht. Pontevedra on Galicia teine tähtis ajalooline linn Santiago de Compostela järel. Muidugi asub linn palverännutee Portugali harul. Pontevedra nimi on tulnud Rooma impeeriumi aegsest ’vanast sillast’. Suur osa linnast on tehtud viimase 15 aastaga autovabaks. Vt wkipedia https://en.wikipedia.org/wiki/Pontevedra.

Ööbime hotellis Virgen del Camino Pontevedra https://www.hotelvirgendelcamino.com/.

8.10.     Liigume markeeritud rajal  Pontevedrast 21,5 km Caldas de Reis linna (10 tuhat in). Läbime Ponta do Burgo- Santa Maria de Alba – San Caetano- San Amaro- Valbon- La Seca- Tivo asulad. Raja kirjeldust ja profiili vt https://santiagoways.com/en/camino-de-santiago-routes/camino-portuguese/stage-pontevedra-caldas-de-reis/#itinerary.

Peale lõunat jõuame Caldas de Reis linna mõnusasse spaa-hotelli Balneario Acuna, veeb https://www.balnearioacuna.com/?id=11. Soojemal ajal on siin lõe ääres väliujula. Oktoobrikuuski on siin mõnus erilises mulli-massaazi vannis mõnuleda. Saab nii jalgade, ala- kui  ülaselja massaazi!                Caldas de Reis on Galicia Pontevedra provintsi ühe omavalitsuse linn. 140 ruutkilomeetril elab siin ligi 10 tuhat inimest.

9.10.     Täna liigume markeeritud palverännu rajal Caldas de Reis linnast Padroni linna. Läbime Santa Marina de Carracedo- O Pino- San Miguel de Valga- Infesta- Herbon- Pontecesures asulad. Raja etapi kirjeldust ja reljeefi vt https://santiagoways.com/en/camino-de-santiago-routes/camino-portuguese/stage-caldas-de-reis-padron/#map.  Tänane jalgsimatk on 20,9 km.  Padroni linnas elab umbes 8 tuhat inimest.

Pildil    Santiagoni ainult 34,840 km!

Seekord ööbime ette broneeritd alberques ’Barca de Pedra’,   http://abarcadepedra.es/ . Selle öömaja kõrvaltänav algab katedraali juurest puiesteelt. Siin ööbime kahekorruselise voodi ülemistel vooditel, kuid seljakoti ja riiete jaoks on lukustatavad metallkapid.  Vabu voodeid täna ei ole.  Puhkeruum ja söögi tegemise ruumid ülemisel korrusel on ilusad ja puhtad.  Ja wifi ühendus on nagu meie kõikides eelmistes hotellides. Pakutakse ka veidi puuvilju. Peale kl 18 administraatorit pole, sisenemiseks kasutame ukse koodlukku.

10.10.  Oma viimast matkapäeva alustame Padroni linna kiriku juurest, kus kollased nooled näitavad teed üle silla. Rajal läbime: Colegiata Iria Flavia – Esclavitude – A Picacana – Faramelo – Rua de Francos – Lamela – Milladoiro – Santa Maria de Conxo asulad, kokku 25 km. Vt  kirjeldust ja kaarti https://santiagoways.com/en/camino-de-santiago-routes/camino-portuguese/stage-padron-santiago-de-compostela/#map

Mõni km enne Santiago de Compostelat on kaks kammkarbiga kiviposti kilomeetrite arvuga kõrvuti hispaaniakeelse infoga. Valime vasakpoolse, mis viib  otse läbi linnatänavate peakiriku juurde suurele väljakule. Avatud on peakiriku muuseum, peakirik ise on remondis. Väljaku ääres peakiriku kõrval on parador Hostal Reis Catolicos, kus meil on ette broneeritud tuba.

Santiago de Compostelas elab 2018. a andmetel 96 tuhat inimest. Vanalinn kuulub UNESCO maailmapärandi nimekirja. Santiago tähendab galeegi keeles püha Jaakobust, kes oli üks Jeesuse apostlitest. Sõna compostela tõlgendatakse erinevalt. Levinud on arvamus, et see tuleneb ladinakeelsest sõnapaarist campus stellae (‘täheväli’).  Tõenäolisemaks peetakse aga variante, mille järgi sõna compostela tuleneb ladinakeelsest sõnast kalmistu.

Püha Jaakobuse säilmete leidmise järel kujunes Santiago de Compostela katedraalist oluline kristlik palverännu sihtpunkt. Igal aastal rändab Santiagosse rohkem kui 100 000 palverändurit igalt poolt maailmast. Santiago palverännutee (hispaania keeles Camino de Santiagoinglise keeles Way of St James) on andnud ainest mitme teose ja filmi jaoks (näiteks Paolo Coelho teos “Palverännak: Maagi päevik”).

Palverännutee läbimise ilusa paberi,  oleme igapäev vastavasse raamatusse pitsateid kogunud, saab peakiriku lähedal kl 17-ni. Pildistame, õnnitleme teineteist tee eduka läbimise puhul. Sirjel on täna sünnipäev! Pidu peakiriku juures väljakul kestab hommikuni, isegi paradori tuppa on kuulda. Meil jääb paradori, vana katoliiklaste haiglaga hüvedega tutvumiseks aega väheseks. Varahommikul tuleb sõita raudteejaama.

Pildil Santiago parador (keskaegne haigla)

11.10    Hommikul sõidame taksoga Santiago de Compostela raudteejaama.  Rongiga Santiago de Compostelast Vigosse ja sealt Porto linna tagasi rongiga. Parem variant on Santiago de Compostelast bussiga otse Porto lennujaama. See meil ei õnnestunud: tuleb ilmselt varakult need piletid broneerida!

Edasi Turkish Airlines lennukiga Istanbuli uude lennujaama. . Öö lennujaama turva-ala hotellis ’Yostel’, mis  on Turkish Airlines edasilennu puhul tasuta.

12.10    Lennukiga Istanbulist Tallinna.

Kokku jalgsi: 163 km  9 päevaga. Matk Euroopa kristlaste pühasse linna on edukalt tehtud. On ju Eestiski mitmeid Püha Jaakobusega aeotud kohad: Pärnu- ja Viru-Jaagupi, mitmed kirikud. Pühendan selle  palverännu  oma noorusaastatele Pärnu-Jaagupi lähistel ja sugulastele, kes Pärnu-Jaagupi ja Uduvere kalmistutel puhkavad.

Ülo Kangur.